Warzywa do uprawy w szklarni – jakie najlepiej wybrać?
Szklarnie ogrodowe ostatnimi laty zyskują na popularności. Coraz więcej osób decyduje się na tego typu uprawę roślin w swoich ogrodach. Nikogo nie powinno to dziwić – jest to rozwiązanie o wielu plusach. Które odmiany zasiane w szklarni przyniosą największe plony?
Szklarnie ogrodowe – na czym polega ich fenomen?
Prawdopodobnie nie ma osoby, która nie doceni tego, jak smakują owoce i warzywa z własnego ogródka. Produkty dostępne w marketach z reguły mają znacznie mniej wartości odżywczych, a poza tym ich smak nie jest tak intensywny. Tymczasem jedzenie własnych owoców oraz warzyw jest przyjemne i zdrowe. Decydując się na ich samodzielną uprawę, mamy pewność, że unikniemy niepewności co do nawożenia roślin. Wiele osób zajmujących się ogrodnictwem preferuje uprawianie owoców i warzyw w szklarniach. W ten sposób poza tym, że uprawa jest o wiele łatwiejsza, to smak zebranych warzyw i owoców będzie dużo lepszy. Szklarnia poliwęglanowa rekomenduje się między innymi do hodowania roślin potrzebujących wyższych temperatur. Panujący u nas klimat sprawia, że ważne jest także to, by w miarę możliwości wpłynąć na przedłużenie okresu wegetacji owoców i warzyw. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się ich wspaniałym smakiem przez dłuższy czas. Szklarnię możemy postawić samemu i wcale nie musi to być duży wydatek. Będąc majsterkowiczem można użyć do tego nawet starych okien. Gotowe szklarnie ogrodowe są też dostępne w sklepach, są dostępne nawet w sieci. Inną opcją są tzw. tunele, lecz są one znacznie mniej skuteczne.
Szklarnie i uprawianie warzyw
W warunkach szklarniowych polecana jest uprawa szczególnie tego typu warzyw, które wyjątkowo lubią ciepłe warunki. Zalicza się do nich między innymi paprykę, która nie tylko bardzo dobrze rozwija się przy wysokich temperaturach, ale lubi także powietrze o wysokiej wilgotności. W szklarniach możemy uprawiać każdą odmianę papryki (również tę ostrą). Jedną z popularniejszych roślin do uprawy w szklarniach są także ogórki. Należy pamiętać, że nie powinny być podlewane wodą o zbyt niskiej temperaturze, gdyż są one na to bardzo wrażliwe. Szklarnia może służyć też do uprawiania pomidorów, które wyrastają wówczas słodkie i duże. Szczególnie polecana do takiej hodowli jest tradycyjna odmiana tej rośliny, inne gatunki, jak pomidorki koktajlowe, równie dobrze radzą sobie nawet poza szklarnią. Pomidorom potrzebne jest systematyczne nawożenie, a wcześniej odpowiednie przygotowanie miejsca, w którym będą rosły. Potrzebne jest też systematyczne ich podlewanie, najlepiej tak, żeby liście i owoce roślin nie były nadmiernie zmoczone.