Rozstanie w zgodzie, czyli jak można uzyskać rozwód bez komplikacji?

Rozwód, przy prawidłowym przebiegu, potrafi mieć finał już po jednej wizycie w sądzie. By szybko sfinalizować postanowienie o rozwodzie, najlepiej skorzystać z pomocy adwokata, który pomoże w sprawnym zakończeniu. Co jeszcze można zrobić, żeby uniknąć wielu wizyt w sądzie?

Czy rozwód bez orzekania o winie może przyspieszyć sprawę rozwodową?

Rozwód bez orzekania o winie następuje w momencie kiedy zainteresowani zgodnie chcą rozwodu, jednakże nie zamierzają podać strony winnej rozstania. Ma to ogromny wpływ na bieg postępowania rozwodowego. Jest tak dlatego, że bardzo rzadko osoba winna wyraża zgodę na rozwiązanie małżeństwa tylko ze swojej winy. W większości przypadków skutkiem jest zaprzeczenie wiarygodności dowodów przedstawionych przez jedną ze stron, a dodatkowo potrzebą zaprezentowania tych na swoją korzyść, to z kolej znacznie przedłuży postępowanie sądowe. Podstawą szybkiego zdobycia decyzji o rozwodzie może być więc głównie decyzja o braku orzekania o winie.

Prawidłowy pozew rozwodowy – o czym trzeba pamiętać?

Efektem zbyt dużej ilości formalności bywa bardzo często zakłopotanie. Dodatkowo, kiedy dokumentacja nie jest taka, jak powinna, przyczynia się to do komplikacji i znacznie wydłuża proces, również ten rozwodowy. Opóźnień da się uniknąć dzięki dostarczeniu do sądu kompletnej dokumentacji, co może ułatwić wsparcie specjalisty. By odszukać taką osobę wystarczy wpisać sieci konkretną frazę, chociażby adwokta rozwód kraków rozwód bądź adwokat Gdańsk.

Kiedy dokumentacja związana ze sprawą rozwodową będzie odpowiednio sporządzona i pełna, wtedy sąd szybciej rozpozna sprawę. Gotowe wzory takich dokumentów sądowych można wyszukać w sieci, jednak znacznie prostsze będzie udanie się do fachowca.

Dokonanie opłaty za rozwód również ma ogromne znaczenie

Prawidłowo uiszczona płatność w sprawie o rozwód prowadzi do tego, że Sąd nie musi wzywać powoda do jej uzupełnienia bądź uiszczenia, dzięki temu krótszy jest czas czekania na pierwszy termin rozprawy. Łącznie ze złożonym pozwem o rozwód możliwe jest wnioskowanie o zwolnienie od płatności kwoty wymaganej przy składaniu pozwu rozwodowego. Wspomniany wniosek prawdopodobnie przedłuży sprawę rozwodową, ponieważ Sąd zanim zajmie się sprawą najpierw musi wydać postanowienie w sprawie zwolnienia z opłaty od pozwu.