Prawo karne w pigułce, czyli co musi wiedzieć każdy z nas?

Każdej osobie mogą się przydarzyć nieprzyjemne konsekwencje w związku z łamaniem prawa. Brak znajomości ustanowionych przepisów i efektów ich łamania nie jest żadnym usprawiedliwieniem. Konsekwencje nieprzestrzegania przepisów dotyczą każdego z nas, nie ma znaczenia, czy stanie się to celowo czy nieumyślnie.

Prawo karne: czym grozi łamanie przepisów?

Podejmując instynktowne działania i pomijając przemyślenie tego, czy postępujemy zgodnie z prawem, możemy narazić się na mnóstwo nieprzyjemnych skutków. Przykładem popularnych wykroczeń mogą być zaniedbania skarbowe, które dotyczą pracowników oraz przedsiębiorców. Nawet w przypadku nieświadomego złamania przepisów prawdopodobnie będziemy zmuszeni do skorzystania z wsparcia specjalisty. Można odszukać go po wpisaniu frazy prawnik Kraków lub adwokat prawo karne Łódź, wybór regionu pomoże w wyszukaniu najbliższego prawnika. Zgodnie z wolą ustawodawcy w tej dziedzinie przepisy są sztywne, a ich złamanie każdorazowo nosi miano przestępstwa, więc podlega pod prawo karne procesowe, co znaczy, że będzie odpowiednio karane.

Czy istnieją przypadki, w których prawo karne nas nie dotyczy?

Postępowanie sądowe przeciwko podejrzewanemu o przestępstwo będzie wszczęte wyłącznie w przypadku, kiedy określone zasady postępowania sądowego zostaną spełnione. Brak przepisów o konkretnym wykroczeniu oraz przypisanej do niego kary w kodeksie oznacza, że oskarżony uniknie ukarania za swoje działanie.

immunitet