Jak zrobić poszewkę na poduszkę z suwakiem

Odśwież swoje wnętrza, tworząc własne poszewki na poduszki z zamkiem błyskawicznym z dowolnej tkaniny. Zmiana drobiazgów, takich jak poszewki na poduszki, może mieć ogromny wpływ na wystrój Twojego domu – a dzięki temu przewodnikowi krok po kroku tworzenie poszewek na zamówienie jest łatwiejsze niż myślisz.

Na powyższym filmie prowadzi nas przez wybór odpowiedniego materiału, pokazuje nam, jak wykonać odpowiednie znaczniki, zszywać materiał, a na koniec dodać zamek. Lisa pokazuje, jak wykonać kwadratową poszewkę na poduszkę o średnicy 40 cm, ale kroki można zastosować do dowolnej poduszki, a nawet prostokątnej poszewki na poduszkę.

Oto instrukcje krok po kroku dotyczące wykonania poszewki na poduszkę z zamkiem błyskawicznym:

Będziesz potrzebować

 • 2 kawałki tkaniny o wymiarach 42 x 42,5 cm
 • Zamek błyskawiczny
 • Szpilki
 • Maszyna do szycia ze zwykłą stopką do zamków
 • Odbieracz

Jak zrobić poszewkę na poduszkę

 1. Aby wykonać poduszkę o długości 40 cm, należy przyciąć materiał, aby mieć cm z każdej strony na brzeg i dodatkowe 0,5 cm na brzeg na zamek. Oznacza to, że każdy element musi mieć wymiary 42 cm x 42,5 cm.
 2. Ułóż dwa kawałki materiału prawymi stronami razem. Na krawędzi z dodatkowym 0,5 cm umieść suwak zamka co najmniej 5 cm od krawędzi i przytrzymaj szpilką. Połóż suwak płasko wzdłuż górnej części poduszki i od drugiego końca ponownie zmierz 5 cm. Przypnij na miejscu.
 3. Tam, gdzie są szpilki, przetnij obie warstwy materiału i górną krawędź zamka, aby mieć nacięcie na każdej.
 4. Odłóż zamek na bok. Zszyj dwa kawałki materiału razem, aż dojdziesz do szpilki/nacięcia, używając zwykłej długości ściegu. Tylny ścieg na początku i na końcu.
 5. Następnie przeszyj środkową część naprawdę długim ściegiem, aby łatwo było się rozpiąć. Przełącz z powrotem na normalną długość ściegu dla ostatniej sekcji, umieszczając ścieg wsteczny w nacięciu i końcu materiału.
 6. Rozepnij szew i umieść suwak stroną zadrukowaną w dół na naddatku szwu, wyrównując nacięcia wykonane w materiałach w kroku 3. Wbij więcej szpilek wzdłuż długości suwaka, aby utrzymać go płasko.
 7. Odwróć materiał na właściwą stronę i zacznij upinać po jednej stronie szwu zamka, a po drugiej stronie w dół.
 8. Umieść kciuk w miejscu, w którym znajduje się trzpień. Przytrzymaj go na miejscu, wyjmując szpilkę od spodu i umieść go w tej samej pozycji na górnej stronie. Powtórz dla drugiej szpilki z nacięciem. Następnie usuń resztę szpilek ze spodu/tyłu tkaniny.
 9. Do szycia potrzebna jest zwykła stopka do zamka błyskawicznego. Zacznij od lewego górnego rogu, zejdź na dół, przekręć i zszyj na dole. Kontynuując, idź w górę po drugiej stronie, obracając się u góry, aby spotkać miejsce, w którym zaczęły się szwy.
 10. Użyj niszczarki, aby rozpruć szew (nie tkaninę) w środkowej części, w której włożyłeś długie ściegi w kroku 5. Powinieneś teraz widzieć swój zamek błyskawiczny.
 11. Odetnij nadmiar dolnej długości zamka.
 12. Trzymaj zamek rozpięty i złóż dwa kawałki materiału po prawej stronie. Upewnij się, że szew na górze jest wyrównany i przypnij trzy pozostałe boki poduszki.
 13. Zszyj trzy boki jednym ciągłym szwem, obracając się w dwóch rogach.
 14. Odetnij dwa dolne rogi, aby uzyskać dobry punkt, gdy obrócisz poszewkę na poduszkę w drugą stronę. Kiedy obrócisz poszewkę na prawą stronę, możesz użyć szpilki, aby pomóc wysunąć te rogi. Naciśnij go żelazkiem przed włożeniem poduszki.